Z bliska i z daleka, czyli korekcja prezbiopii

Styczeń 20th, 2017

man-791440_1280

Od pewnego czasu masz problem z przeczytaniem rozkładu autobusu, tekstu w gazecie czy napisu na produkcie? Myślisz, że coś z Tobą nie tak? To może być objaw prezbiopii, czyli inaczej starczowzroczności.


Pewnie właśnie poczułeś się staro, mimo że z Twoją metryką wcale jeszcze nie jest tak źle i przeraziłeś się? Nie ma czego – to proces, który wynika ze starzenia się organizmu i może dopaść każdego niezależnie od tego czy wcześniej występowała wada wzroku czy nie. Najczęściej cierpią na to osoby po 45. roku życia. Warto zadbać o odpowiednią korekcję wzroku jeśli zależy nam na wygodzie codziennego życia.

Zamiast okularów

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z okularów tzw. „do czytania” – często zdarza się jednak, że zapomnimy ich ze sobą zabrać, istnieje też ryzyko ich uszkodzenia, są również osoby, które nie czują się komfortowo w okularach z różnych osobistych względów. Kiedyś może nie było wyboru i trzeba było użyć okularów, teraz jednak każdy znajdzie coś dla siebie. Soczewki progresywne lub inaczej multifokalne pozwolą Ci na zawsze zrezygnować z okularów, a dodatkowo nikt nie będzie wiedział, że coś z Twoim wzrokiem jest nie tak.

Jak to działa?

Prezbiopia powstaje na skutek utraty elastyczności soczewki oka. By skorygować problemy z widzeniem przedmiotów z bliska należy zastosować addycję, czyli dodatkową moc optyczną. Soczewki progresywne są skonstruowane tak, że na ich powierzchni tworzone są dwa różne obszary korekcyjne odpowiadające za dwie różne wady wzroku. Patrząc w dal widzimy inne obszary, natomiast patrząc z bliska jeszcze inne. Właśnie dzięki rozgraniczeniu tych stref na powierzchni soczewki jesteśmy w stanie widzieć za każdym razem wyraźnie. Dla dalekowidza może się to wiązać ze zwiększeniem mocy szkieł użytkowych do bliży, natomiast krótkowidz może już nie potrzebować korekcji dla obserwacji bliskich odległości, a przy większej wadzie może używać słabszych soczewek rozpraszających.


Firma Alcon Polska Sp. z o.o. przygotowała film, z którego dowiesz się więcej na temat prezbiopii:


Miesięczne lub jednodniowe

Tylu ilu użytkowników soczewek kontaktowych, tyle upodobań. Właśnie dlatego w ofercie znajdują się zarówno te dla osób preferujących korekcję wady korzystając z miesięcznych szkieł w trybie dziennym jak np. Air Optix Aqua Multifocal od Alcon czy Purevision 2 HD for Presbyopia, które nie dość, że polepszają widzenie przedmiotów z bliska, to jeszcze zmniejszają efekt halo i odblaski, szczególnie w bardzo oświetlonych warunkach jak na przykład w przypadku jazdy samochodem i oślepiających lamp po zmroku. Dla miłośników soczewek kontaktowych jednodniowych, w ofercie znajdą się 1-Day Acuvue Moist Multifocal czy Clariti 1-Day Multifocal. Te ostatnie są wygodniejszą opcją i bardziej higieniczną, ponieważ pod koniec dnia je zdejmujemy i wyrzucamy, a rano aplikujemy nowe z opakowania. Soczewki kontaktowe Dailies Aquacomfort Plus Multifocal, które również należą do tej grupy mają dodatkowo lekkie niebieskie zabarwienie. Nadają się zarówno do bliży jak i dali, nie sprawiają, że oko się męczy, a obraz cały czas jest wyraźny bez żadnych zniekształceń.

Przed 40-tką

Pamiętajmy, że jeśli przed ukończeniem 40. roku życia, zauważymy u siebie problemy z widzeniem z bliska, nie mamy do czynienia z prezbiopią a dalekowzroczność lub nadwzroczność. Mimo że objawy mogą być podobne – przyczyny są różne. Wtedy specjalista poleci nam inny rodzaj soczewek kontaktowych, które skorygują naszą wadę.

Sprawdź wpis na temat dalekowzroczności

Bezokularow.plMoże Ciebie również zainteresować