Z kosmetykami do oczu za pan brat, czyli o czym warto pamiętać

Styczeń 21st, 2014

makijaż1

Na pewno nie jedna z nas przynajmniej kilkukrotnie pod wpływem emocji kupiła n-ty już tusz do rzęs, eyeliner czy cienie do powiek. Zazwyczaj zapominamy o upływie terminu ważności tych kosmetyków, najczęściej jednak zdarza się to w przypadku cieni do powiek – z badań angielskich naukowców wynika, że niektóre z nas używają cieni nawet sprzed 6 czy 7 lat!

Dlaczego termin przydatności jest tak ważny?

Używanie kosmetyków po upływie terminu ważności wiązać się może z pojawieniem groźnych zapaleń czy podrażnień – jest to zazwyczaj spowodowane nagromadzeniem w kosmetyku niebezpiecznych bakterii i toksyn, które po kontakcie ze skórą powiek, bądź co gorsza z gałką oczną, doprowadzić mogą do nieprzyjemnych dolegliwości, m.in. do zapalenia spojówek czy infekcji powiek.

Niechlubny cień do powiek – najdłużej w naszych kosmetyczkach!

Okazuje się, ze to właśnie cienie najdłużej przechowujemy w naszych toaletkach – spowodowane jest to zapewne tym, że na co dzień są one dość rzadko używane, tym bardziej te w zdecydowanych, odważnych kolorach; nie da się ukryć, że większość z nas sięga jedynie po tusz do rzęs i kredkę. Aplikacja cieni po upływie terminu przydatności spowodować może nie tylko poważne infekcje oka, ale również reakcje alergiczne. Niebezpieczne mogą się również okazać kruszące się już mniej więcej po pół roku używania tusze do rzęs bądź podkłady w płynie.

Warto wiedzieć – terminy przydatności

Najdłużej używać możemy bronzerów, różu i pudru – zazwyczaj do 2 lat. Natomiast cienie do powiek, podkłady w płynie czy tusze do rzęs stosować możemy przez około pół roku. Po upływie tego czasu najlepiej zaopatrzyć się w nowe kosmetyki, by bez obaw z nich korzystać.

Pamiętajcie, by bez sentymentów pozbywać się kosmetyków, które już dawno straciły swą przydatność do użycia. Ważne, by systematycznie sprawdzać daty ważności, by ustrzec się przed poważnymi schorzeniami oczu. Zadbajmy o piękną oprawę oka jedynie z bezpiecznymi, nowymi kosmetykami!

Bezokularow.plMoże Ciebie również zainteresować