Z serii nowinki techniczne – Iris

Marzec 21st, 2014

iris1_mini

Iris – tajemniczy aparat fotograficzny

Niesamowity rozwój technologiczny wciąż zaskakuje. Tempo jest naprawdę szokujące – w XXI wieku czytniki linii papilarnych czy tęczówki nikogo nie dziwią, w ten właśnie sposób otwieranych jest wiele niedostępnych, pilnie strzeżonych miejsc. Wciąż trwają badania nad wykorzystywaniem biometrii w innych sferach życia.

Projekt Mimi Zou z Londynu

Aparat Iris (ang. tęczówka) jest jednym z pierwszych urządzeń, który wykorzystuje możliwości biometrii w celach zupełnie niezwiązanych z bezpieczeństwem. Celem Mimi Zou, absolwentki Royal College of Art jest stworzenie, a następnie wprowadzenie na światowy rynek nowatorskiego aparatu fotograficznego sterowanego ludzkimi oczami. Co niezwykle interesujące – samo uchwycenie kadru, jak również oddalanie bądź zbliżanie obrazu – możliwe będzie jedynie za pomocą wzroku. Obiektyw wykorzystany w tego typu sprzęcie, to lustrzanka. Omawiana przez nas identyfikacja biometryczna gwarantuje, że fotografowana przez nas osoba nie będzie miała zamkniętych oczu; co równie ciekawe będzie również możliwe jej rozpoznanie.

Wystarczy mrugnięcie?

W celu sfotografowania pożądanego obiektu wystarczy jedynie dwukrotne mrugnięcie powiekami. W celu zbliżenia bądź oddalenia obrazu jedyną konieczną czynnością będzie zmrużenie bądź szersze otwarcie powiek! Czyż nie jest to niesamowite? 😉

Warto wspomnieć, że Iris umożliwia nie tylko rozpoznawanie obiektów, ale również nadawanie im tzw. tagów, czyli określonych znaczników. By przenieść zrobione przez nas zdjęcia na komputer, wystarczy dostęp do sieci Wi-Fi, w tym momencie wszelkie kable stają się zupełnie zbyteczne. Prototyp aparatu został już zaprezentowany przez jego pomysłodawczynię prawie dwa lata temu na SHOW RCA2012, imprezie promującej osiągnięcia absolwentów londyńskiej uczelni. Czekamy na Ciebie z niecierpliwością, Iris!

Niezapomnianych wrażeń z aparatem (być może już z Iris?) w dłoni życzy Bezokularow.pl – soczewki kontaktowe.Może Ciebie również zainteresować