Zespół suchego oka

Wrzesień 19th, 2016

fotoliacomp_102067493_fvuwi9rrvu2ecjo85w6fi9mv889xrkyx_nw40

Na suchość oczu cierpi większość użytkowników soczewek kontaktowych. Jest to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do specjalisty. Powodów jest tutaj wiele. Głównie jednak jest to spowodowane nieprawidłowościami w wydzielaniu łez.


Film łzowy znajdujący się na powierzchni naszego oka składa się z trzech warstw. Warstwa wewnętrzna odpowiada za prawidłowe utrzymywanie się filmu łzowego na powierzchni oka. Środkowa zapewnia wilgotność, zaopatruje rogówkę w tlen oraz inne substancje odżywcze. Składa się w 95% z wody z niewielkimi ilościami soli, białka i innych składników. Zewnętrzna warstwa stabilizuje film łzowy i zapobiega parowaniu.

Łzy powstają w gruczołach ocznych. Przy każdym mrugnięciu powieką łzy są równomiernie rozprowadzane na powierzchni oka zapewniając ochronę przed wysuszeniem.

Z wiekiem organizm ludzki produkuje coraz mniej tłuszczów przez co film łzowy zmienia swoją konsystencję zwiększając wrażliwość rogówki na suchość.

Ważne są tutaj także czynniki zewnętrzne takie jak suche powietrze, dym papierosowy, klimatyzowane pomieszczenia. Wszystko to dodatkowo wpływa no to, że nasze oczy są jeszcze mniej nawilżone.

Osoby noszące szkła kontaktowe są znacznie bardziej podatne na zespół suchego oka niż pozostali. Jak możesz zdiagnozować u siebię tą chorobę? Symptomy to swędzenie, pieczenie oka, podrażnienie, zaczerwienienie. Ponadto możesz odczuwać dyskomfort podczas czytanie, oglądania TV czy pracy na komputerze.

Jeśli objawy nie są ci obce, powinieneś skontaktować się ze specjalistą. Pomoże on dobrać nawilżające krople do oczu. Producentów kropel na rynku, podobnie jak producentów soczewek jest bardzo wiele. Chcąc wybrać preparat odpowiedni dla twoich oczu musisz wziąć pod uwagę rodzaj noszonych szkieł kontaktowych. Krople mają przeważnie konsystencję płynu, lekko kleistą. Inny skład będą jednak miały krople do soczewek jednodniowych a inny soczewki noszone bezustannie.

Dostępne w sklepach produkty zapewniają komfort i bardzo dobrze nawilżają powierzchnię oka. Używanie kropel zapewnia szybką i długotrwałą ulgę. Minimalizuje uczucie podrażnienia wywołane czynnikami środowiskowymi, takimi jak kurz, dym. Wiatr czy klimatyzacja.

Krople nawilżające powinno się stosować według zaleceń lekarza. W zależności od odczuwanej suchości oka zakrapiamy mniejszą lub większą ilośćią kropel, tak aby jak najlepiej nawilżyć powierzchnię oka.

Pamiętaj!
Przed aplikacją kropel należy dokładnie umyć ręce i osuszyć je czystym ręcznikiem.
– Głowę odchyl do tyłu, następnie palcem wskazującym odchyl dolną powiekę do której będziesz wpuszczać kroplę nawilżającą, zawsze do zewnętrznego kącika oka.
– Kropli do oczu nie da się przedawkować, gdyż większość wlanego płynu i tak wypłynie z oka.
– Krople stosuj zawsze według wskazań specjalisty.Może Ciebie również zainteresować